Kävimme eilen taas santsaamassa jääkaapin täyteen ruokaa. Palkkapäiväni kunniaksi päätimme ostaa järjettömän ison lihapalan 2,1 KILOA ! Syömme tästä varmaankin molemmat melkein 10 kertaa, joten kyllä tulee halvaksi. Helpoksi tietysti myös kun ei kokoajan tarvitse valmistaa ruokaa.
Tänään sitten pääsin aamusta marinaadin kimppuun ja käytinkin ”salaista” lempparireseptiämme. :) Sen avulla lihasta tulee todella maukas ja ajattelinkin jakaa pikkuniksit kanssanne.
 |
Tuoreet yrtit on must! Nyt käytin vain rosmariinia mutta muuten yrtit pelaavat isoa osaa ruuissamme. |
 |
Tässä koko maustamissetti ! |
 |
Rosmariinin huuhtelu ennen käyttöä – kannattaa. |
 |
Leikkelin hieman rosmariinia ennenkuin laitoin ne oliiviöljyn sekaan, makuja esille. |
Valkosipulin kynnet voi toki leikatakkin, mutta itse tykkään murskauksesta enemmän.
 |
Suolaa & pippuria – paljon ! Hieroin ne kunnolla pintaan. |
 |
Helppoa ja nopeaa, ei muutakun jääkaappiin muhimaan 8 tuntia ! |
Paistoimme lihan sivut nopeasti kiinni pannulla ja laitoimme uuniin. 125 astetta ja n. 1,5 tuntia kiloa kohti. Eli meijän liha on uunissa kokonaiset KOLME tuntia. Huhhuh. Ihankuin ei olisi aikaisemmin nälkä ! :)
Kannattaa kokeilla, suussa sulavaa !
Plussana
Tänään oli myös muuten ihana päivä ! Sain ystäväni koiran, Lolan, taas seurakseni. Söpöin pikkunen!
xxo,
J
Tykkää tästä:
Tykkää Lataa...
Aiheeseen liittyy