Onko sellaista edes olemassa?
Kyllä on. Ainakin yksi. Nimittäin minä.
Supernainen. Sellaiseksi minua on kutsuttu lähiaikoina useammankin kerran. Energiatasoni ovat ylhäällä kokoajan eikä hymy hyydy. Töissä saan kuulla vitsiä kuinka myymälästä näkee ja tietää missä Janni on mennyt – vaatepinot on viikattu, järjestystä pyöräytetty ja kaikki on siististi. Olen oikea hyörremyrsky kun liikkeelle pääsen. Tsim-tsam-tsim homma rullaa.
Suurimmaksi osaksi olenkin hymyilevä ja oikeasti tehokas. Mutta se vaatii veronsa. Kun iltavuoron jälkeen istahdan bussiin mielessäni on vain munakas ja kuuma kuppi teetä – sohvalla löhöten. Tuijottaen vakioiksi muodostuneita tv-sarjoja, kuten MasterChef Australia – jonka aikana kyynelehdin poikkeuksetta. Enkä ymmärrä aina miksi. Eläydynkö niin täysin toisten kokemuksiin?
Menevä elämäntyyli jättää jälkensä myös kotona. Vaatteet eivät koskaan päädy kaappiin asti vaan ne käytetään pyykkitelineeltä suoraan. Pyykkiteline onkin osa meidän olohuoneen sisustusta. Aika tyylikäs sellainen, alati vaihtuva – ei jätä tylsäksi! Heh. Keittiökään ei siistinä pysy hetkeäkään, lavuaari on täynnä tiskejä ja tiskikone jyllää välillä kaksi kertaa päivässä – sheikkereitä, ruokakippoja, lautasia. Laseja siellä harvemmin on sillä käytämme kotonakin sheikkereitä, niihin mahtuu paljon enemmän vettä eikä tarvitse ravata edes takaisin kokoajan.
En muista milloin olisin imuroinut. Tai pyyhkinyt pölyt. Saati luutunnut nämä lattiat! Kuka tälläisiä myöntää? Minulla on onnekseni siivoava kultakimpale eli mieheni. Hän on ottanut isomman roolin sitä myöten mitä lähemmäksi kisani tulevat. Eilenkin kotiin kömpiessäni minua odotti lempi-munakkaani kera inkivääriteen.
No mitä mä sitten teen ellen siivoa kotia siellä ollessa? Tuhlaan aikaani toinen toistaan turhempia TV-sarjoja katsoen, yksi koukuttavimmista on NYC:n Täydelliset Naiset. En tiedä miksi, ehkä siksi että se on niin kaukana omasta elämästäni. Ei minulla ole ystävieni kanssa draamaa. Mikähän siinä kiehtoo katsoa toisten riitelevän tyhmistä asioista tai puhuvan toisistaan seläntakana. Omituisia koukutuksia tässä maailmassa. Siivouksesta puhuttaessa, opin vasta viime vuoden Euroviisujen aikaan pesemään ikkunat. Rakas ystävä tuli ja näytti kädestä pitäen kuinka homma hoidetaan. Onhan se nyt vähän noloa? Uusavuton ex-Töölöläinen.

Kuinka tarkkaa on esimerkiksi hyvän kuvan saanti? Tämä ei ole sellainen, naurava hylje. Mutta se tekee mut onnelliseksi.
Miten sen sanoisin. Tykkään juustokakusta. Ja jo kaksi kertaa cheat meal on jatkunut seuraavana päivänä juustokakku-palan parissa! Hups. Ei sille mahda mitään kun tulet nälkäisenä kotiin ja avatessasi jääkaapin juustokakku täyttää kaikki aistit! Unohtuu kananmunat ja kinkut. Kädet liikkuvat kohti kakkua kuin hidastetussa elokuvassa. Lamppu syttyy päässä, meillä on vielä jämät 3 Kaverin mustikka & kardemumma jädestä! Mun lempparista. Ei siinä tullut harjoitettua itsekuria vaan annettiin haluille valta. Välillä ei vaan pysty. Vaikka ehkä pitäisi. Ihminen se minäkin olen. PSSSTT! Oli muuten törkeän hyvää! Slurps!
Vaikka olenkin yltiöpositiivinen, toivon etten maalaile teille kuvaa vaaleanpunaisten lasien läpi.
Epätäydellisen täydellistä torstaita!
xxo,
Janina
PS. Tämän postauksen istuessa luonnoksissa siivosimme isosti kotona! Heh. Niin ja taistelin väsynyttä juusto+ruisleipä himoa vastaan!
Iiihana postaus!! Täällä ilmottautuu kans yks samanlainen :D just yks kaveri mulle manas, kuinka mä oon niin ärsyttävä tehonainen, mutta kotona homma onkin ihan toinen. Tänään yritin siivota, mutta jostain syystä kaikkea kiinnostavampaa löytyy mm. koneelta. Ja ps. Aloin miettiä, että koskas mä oon pessyt lattiat ja tajusin että en kertaakaan uudessa kämpässä. En edes omista luuttua, ja oon muuttanut kuitenkin elokuussa. Ihanaa, että muitakin löytyy siis <3
TykkääTykkää
Siivoamisen kanssa on hieman sama kuin kouluhommien, aina löytyy jotain tärkeämpää! ;)
Eiköhän sovita joku päivämäärä johon mennessä molempien lattiat _pitää!_ olla luututtuina, no excuses. Sitä voi tehdä yölläkin koska siitä ei tuu samanlaista ääntä kuin imurista! ;P <3
TykkääTykkää
Pakko kommentoida, että mä tykkään tosi paljon noista Täydelliset naiset sarjoista (siis just niistä tosi-tv sarjoista! Siis kyllä se oikee Täydelliset naiset on kans hyvä ;) ). Ku omassa elämässä ei oo sellasta draamaa niin onhan sellasta hauska katsoa telkkarista :D Ja musta on kans ihanaa kattoa myös niitä vaatteita ja naisten laittautumista, ku itse nyt en niin paljoa yleensä panosta ulkonäköön ;)
TykkääTykkää
Heh! Hyvä, että joku muukin ymmärtää tälläisten hömppäsarjojen päälle! :)
TykkääTykkää
Heh! Ihana postaus! Nauroin ääneen metrolaiturilla pariinkin otteeseen :D Tulen välillä jopa syyllisyyden tuntoiseksi siitä, kun joku sanoo supernaiseksi ja aattelen, et tietäsitpä vaan… :D
TykkääTykkää
Haha, loistavaa! :) Ihana saada toiset nauramaan! Hyvin pidetään ”kulisseja” ylhäällä! ;)
TykkääTykkää